محیط شناسی روابط فرهنگی

معضل جهانی مهاجرت چگونه حل می‌شود؟/3

سه شنبه ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
نویسنده: developer

اتحادیه اروپا در حال انعقاد مشارکت با کشورهای شمال آفریقا و کشورهای بالکان غربی است. این نوعی تلاش برای مقابله با علل اصلی مهاجرت است. بنابراین، آن‌ها از مدل‌های مختلفی برای دریافت برخی حمایت‌های فنی، حمایت‌های اقتصادی و همچنین برای تقویت کنترل‌های مرزی استفاده می‌کنند.مهاجرت به یک موضوع سیاسی در…

اتحادیه اروپا در حال انعقاد مشارکت با کشورهای شمال آفریقا و کشورهای بالکان غربی است. این نوعی تلاش برای مقابله با علل اصلی مهاجرت است. بنابراین، آن‌ها از مدل‌های مختلفی برای دریافت برخی حمایت‌های فنی، حمایت‌های اقتصادی و همچنین برای تقویت کنترل‌های مرزی استفاده می‌کنند.مهاجرت به یک موضوع سیاسی در اروپا تبدیل شده است است. پاسخ یا مذاکره درباره مهاجرت بین اروپا و آفریقا همچنان یک موضوع بحث برانگیز است زیرا در برخی موارد بیش از حد امنیتی شده است. نیاز به رسیدگی به بسیاری از علل ریشه‌ای مهاجرت از کشورهای خروجی است.

در آفریقا، بانک توسعه آفریقا استدلال می‌کند که اگر بهره‌وری را در آفریقا دو برابر زنجیره ارزش ببرید، بسیاری از این نیروی کار غیر ماهر در قاره باقی می‌مانند، درست است؟ چرا در صنایع اولیه در قاره سرمایه گذاری نکنیم که در واقع مشارکت‌های دولتی-خصوصی ایجاد می‌کند تا اکثریت این جمعیت جوان را جذب کند ؟ این نوع واکنش‌ها واقعاً باید در اولویت قرار گیرند.

شما از آفریقا مهاجران عادی و غیرقانونی دارید. بنابراین، عنصر بیگانه‌هراسی در موقعیت‌های بسیار محلی و در یک دوره بسیار محدود نیز رخ می‌دهد.جنبش قاره آفریقا برای صد‌ها سال یک واقعیت بوده است. بنابراین ایجاد مرز‌های ملی ممکن است اندکی تغییر کرده باشد، اما تقریباً یک فرآیند ارگانیک وجود دارد که از طریق آن مردم از مرز‌ها عبور می‌کنند و مانند جوامع یکپارچه می‌شوند. اکثر مردم برای پیوستن به خانواده یا ادغام یکی از اعضای جامعه خود که به آن کشور نقل مکان کرده است، نقل مکان می‌کنند.

اما می‌تواند راه نظام‌مندتری با ظهور مقامات مدیریت مرزی جدید در سراسر قاره برای مقابله با ادغام این مهاجران، دسترسی آن‌ها به آموزش، مراقبت‌های بهداشتی، و ایجاد اطمینان از رعایت حقوق آن‌ها و فراهم کردن شرایطی برای آن‌ها وجود داشته باشد. در حال حاضر در آن فضا می‌توان کار‌های زیادی انجام داد.

در آخر معضلی که در مورد حل مسئله مهاجرت در مکزیک و آمریکا وجود دارد این است که در این دو کشور انتخابات در پیش است. متاسفانه ابتدا انتخابات مکزیک و سپس انتخابات آمریکایی‌ها برگزار می‌شود. هر دو رئیس جمهور احتمالی، یعنی بایدن و ترامپ، دوره دومی ندارند و آن‌ها را نمی‌توان گروگان نگه داشتاز طرفی، مکزیکی‌های بیشتری به دلیل خشونت و کمبود فرصت در مکزیک به ایالات متحده می‌آیند. البته حزب حاکم این را نمی‌پذیرد اما این چیزی است که اتفاق می‌افتد، در حالی که اپوزیسیون رویکردی بسیار انعطاف‌پذیر در قبال مهاجرت خواهد داشت و بیشتر به سمت گفتگو و همکاری با ایالات متحده در این زمینه و همکاری برای رسیدگی به علل اصلی مهاجرت می‌روند.

 

تهران، خیابان انقلاب اسلامی، چهار راه ولیعصر(عج)

تماس: ۹۳۵۳۲۷۲۷۶۳
محورهای موضوعی
محیط شناسی روابط فرهنگی