محیط شناسی روابط فرهنگی

آیا ایرانی ها به صورت آهسته قورباغه اسرائیلی را می‌جوشانند؟

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۲۰
نویسنده:

در افسانه ها آمده است که قورباغه‌ای که در یک دیگ کم عمق آب گرم قرار داده می‌شود، با خوشحالی روی اجاق گاز در دیگ آب باقی می‌ماند، زیرا دما همچنان بالا می‌رود و حتی زمانی که آب به آرامی به نقطه جوش می‌رسد و قورباغه را می کشد، او…

در افسانه ها آمده است که قورباغه‌ای که در یک دیگ کم عمق آب گرم قرار داده می‌شود، با خوشحالی روی اجاق گاز در دیگ آب باقی می‌ماند، زیرا دما همچنان بالا می‌رود و حتی زمانی که آب به آرامی به نقطه جوش می‌رسد و قورباغه را می کشد، او بیرون نمی پرد. تغییر یک درجه دما در هر لحظه آنقدر تدریجی است که قورباغه متوجه جوشاندن خود نمی‌شود.

امروز، این ایران و متحدان منطقه‌ای آن هستند که از رویکردی سنجیده برای افزایش دما در غرب آسیا استفاده می‌کنند، تا زمانی که آب «قورباغه‌های آمریکا و اسرائیل» را بجوشاند. استراتژی، انضباط و صبر کم نظیر، که نقطه مقابل صبر کوتاه مدت غربی است، ایران را به پیروزی خواهد رساند. اکنون زمان به نفع سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و متحدان منطقه‌ای آن است.

قورباغه یانکی

پس از آغاز عملیات مقاومت طوفان الاقصی به رهبری حماس در 7 اکتبر سال گذشته، جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، نیروی دریایی ایالات متحده در خلیج فارس و دریای مدیترانه را برای «دفاع» از اسرائیل مستقر کرد.

در 26 نوامبر، ناو یو اس اس آیزنهاور و اسکورت آن از تنگه هرمز عبور کردند و در خلیج فارس در سمت عربستان سعودی لنگر انداختند. نیروهای دریایی وابسته به انصارالله یمن در ابتدا کشتی‌های اسرائیلی و بندر ایلات را در 19 اکتبر با اولین شلیک خود هدف قرار دادند اما در 29 نوامبر، حملات آن‌ها به کشتی‌هایی که به مقصد یا مبدأ ایلات می‌رفتند، بدون در نظر گرفتن پرچم یا مالکیت، افزایش یافت.

در واکنش به این حملات، پنتاگون شروع «عملیات نگهبان رفاه» را در 18 دسامبر اعلام کرد. هدف این حمله، حفاظت از منافع اقتصادی اسرائیل با هزینه پرسنل نظامی ایالات متحده بود. متعاقباً، آیزنهاور و اسکورت های دریایی او از خلیج فارس به دریای سرخ و خلیج عدن نقل مکان کردند تا ظاهراً برای «دفاع» از اسرائیل ایفای نقش کنند. در عوض، استقرار نیروی دریایی آمریکا در دریای سرخ و خلیج عدن، آن‌ها را در معرض حملات احتمالی تسلیحات ایران یا گروه‌های مقاومت، از جمله موشک‌های کروز، موشک‌های بالستیک و پهپادها قرار داده است. علی‌رغم تلاش‌های نیروی دریایی ایالات متحده (USN) و نیروی هوایی ایالات متحده (USAF)، انصارالله همچنان شکست ناپذیر است. حملات هوایی انگلیس و آمریکا در یمن ناکارآمد بوده است، در حالی که سرعت مداوم و گسترش دامنه عملیات یمن منابع دریایی را تحت فشار قرار داده و روحیه آن‌ها را تضعیف می‌‌کند.برخلاف «تفنگ‌های هالیوود»، کشتی‌های نیروی دریایی ایالات متحده موشک‌های رهگیر نامحدود ندارند و نمی‌توان آن‌ها را دوباره در دریا بارگیری کرد. در مورد روحیه پرسنل آمریکایی، این روحیه در درازمدت شکسته خواهد شد، به ویژه از آنجا که بسیاری از ملوانان و تفنگداران دریایی، به منافع اسرائیل علاقه‌ای ندارند. در ماه گذشته، کاپیتان کریس هیل، افسر فرمانده ناو یو اس اس آیزنهاور، گفت:«سربازان به استراحت نیاز دارند، آنها باید به خانه بروند.»

در حالی که ملوانان، تفنگداران دریایی و هوانوردان روزانه از پهپادها و موشک‌های انصارالله طفره می‌روند، «یانکی قورباغه» با شادی در وان آب گرم خود در واشنگتن دست و پا می‌زند و معتقد است که «قدرت» USN، «حوثی‌های مزاحم» را شکست خواهد داد. مسلماً این اقدامی بود که ایران از آن حمایت کرد و به دو هدف دست یافت: ناو آمریکایی را از خلیج فارس خارج کرد و ایالات متحده را در یک تله تشدید کننده فرو برد. آمریکا یا بیرون خواهد پرید و با تحقیر فرار خواهد کرد و مجدداً اعتبار نیروهای مسلح ایالات متحده را پس از شکست تحقیرآمیز در سال 2021 در افغانستان، تضعیف خواهد کرد، یا با از دست دادن کشتی‌ها و جان‌ها در دیگ داغ باقی می‌ماند و می‌میرد. با هر دو نتیجه، ایران پیروز می‌شود. در همین راستا، شکست ایران از آمریکا مورد استقبال چین، روسیه و تعداد زیادی از کشورهای رقیب ایالات متحده، به ویژه در سراسر جنوب جهان قرار خواهد گرفت.

قورباغه اسرائیلی

در همین حال، «قورباغه اسرائیلی»، که در آب گرم خواب آلود است، رویای «اسرائیل جدید» خود را در سر می پروراند، اسرائیلی که پس از پاکسازی قومی غزه خواهد ساخت. او برنامه هایی برای توسعه غزه، ساخت کاندوهای لوکس در امتداد ساحل و ساخت واحدهای مسکونی برای مهاجران جدید دارد. معماران اکنون در حال ترسیم نقشه ها هستند. جرد کوشنر، داماد دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق و رقیب فعلی بایدن، در حال اندازه گیری پرده ها برای آپارتمان خود در ساحل غزه است.

با این حال، ارتش اسرائیل حماس را شکست نداده است، حماسی که همچنان خسارات قابل توجهی به تجهیزات نظامی و دارای‌ های انسانی اسرائیل وارد می کند. بر اساس یک برآورد، حماس تنها بین 15 تا 20 درصد تضعیف شده است. ارتش اشغالگر برای تسلیحات کاملاً به ایالات متحده و کشورهای دست نشانده اروپایی آن وابسته است زیرا ظرفیت تولید داخلی آن محدود است. بر اساس یک برآورد، حدود 500000 شهرک نشین به وطن خود بازگشته اند. از 7 اکتبر، خدمت اجباری دیگر یک شرط سه ساله امن و ناخوشایند نیست: والدین برای جان دختران و پسران خود نگران هستند.جنبش نهضت‌های خفته که پس از تهاجم اسرائیل به لبنان در سال 1982 پدیدار شد، دوباره بیدار شده است. سربازان وظیفه از خدمت سرباز می‌زنند و در نتیجه زندانی می شوند. معافیت خدمت اجباری برای یهودیان افراطی در 1 آوریل به پایان رسید. آن‌ها اسرائیل را تهدید می‌کنند که بقای آن به مهاجرت یهودیان به آنجا بستگی دارد. اگر نمایندگان یهودیان افراطی از ائتلاف با نخست وزیر بنیامین نتانیاهو خارج شوند، ممکن است دولت افراطی او سرنگون و تنش های داخلی در جامعه اسرائیل تشدید ‌شود، تنش‌هایی که ناشی از فشارهای اجتماعی-اقتصادی و سرخوردگی از مدیریت جنگ توسط دولت است.

اقتصاد اسراییل به هم ریخته است. ارزش شکل در حال کاهش است. کسری بودجه و استقراض به شدت افزایش یافته است. مودیز اعتبار اسرائیل را از A1 به A2 در 9 فوریه کاهش داد. صنعت گردشگری اسرائیل دچار بحران شده است. اکثر خطوط هوایی بزرگ دیگر به اسرائیل پرواز نمی‌کنند

. پایگاه‌های تولیدی و کشاورزی اسرائیل کوچک است. اسرائیل دسترسی محدودی به منابع طبیعی و انرژی دارد. این امر باعث شده است که این رژیم به خطوط حیاتی زمینی به اردن و مصر وابسته باشد. نفت و گاز آذربایجان از ترکیه به حیفا می‌رسد. ایران با اسرائیل همان کاری را می کند که اسرائیل با تحریم های اقتصادی با آن کرد. برخلاف اسرائیل، ایران دارای منابع فراوان نفت و گاز، 85 میلیون نفر باسواد و تحصیلکرده است که قصد فرار ندارند و پایگاه های کشاورزی و تولیدی قدرتمندی دارد .تهران به طور روش‌مند اقتصاد اسرائیل را خنثی می‌کند. بندر حیفا در لیست هدف حزب الله قرار دارد. اگر حیفا در کنار ایلات تعطیل شود، اسرائیل تنها خطوط حیاتی زمینی برای تامین غذا و انرژی خواهد داشت. بن گوریون بین المللی و سایر فرودگاه ها ممکن است در آینده هدف مورد قرار گیرند.

حرارت را هر بار یک درجه افزایش دهید

حمله اخیر اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق، که ظاهراً در پاسخ به حمله پهپاد عراقی به ایلات انجام گرفت، منعکس‌کننده نگرانی‌ها و ناامیدی‌های نتانیاهو است: «تمام جهان در حال حمله به ما هستند.»

به نظر می‌رسد راهبرد نتانیاهو به ترغیب ایران به تشدید تنش ها به طور بالقوه هدف قرار دادن دارایی های نظامی آمریکا در منطقه و کشاندن ایالات متحده به جنگ غزه باشد. با این حال، مشخص نیست که آیا تهران طعمه می‌شود خیر.

در حالی که احتمالا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به این حمله پاسخ خواهد داد اما آن‌ها به دنبال جلوگیری از افتادن در دام نتانیاهو هستند. در عوض، ایران ممکن است با هدف قرار دادن مکان‌های استراتژیکی مانند ایلات، حیفا و فرودگاه بن گوریون، محدودیت اقتصادی خود را بر اسرائیل تشدید کند .سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌داند که اقتصاد اسرائیل نمی‌تواند درگیری طولانی مدت را تحمل کند. بنابراین، استراتژی آن‌ها ممکن است شامل تشدید تدریجی، عملاً جوشاندن آرام قورباغه اسرائیلی، از طریق انجام یک سری از اقدامات هماهنگ شامل حزب الله، انصارالله و گروه‌های مختلف سوری و عراقی باشد.

همانطور که هربرت استاین، اقتصاددان انگلیسی، اشاره می‌کند، «اگر چیزی نتواند برای همیشه ادامه یابد، متوقف خواهد شد.» در حالی که اسرائیل تا آستانه سقوط فاصله دارد، اقدامات منضبط و حساب شده سپاه به طور پیوسته تنش های منطقه ای را افزایش می‌دهد. اگر این موضوع کنترل نشود، می‌تواند به عواقب قابل توجهی برای جامعه اسرائیل و اقتصاد آن منجر شود و اسرائیل بدون اینکه متوجه شود، مانند قورباغه‌ای در آب گرم بجوشد.

تهران، خیابان انقلاب اسلامی، چهار راه ولیعصر(عج)

تماس: ۹۳۵۳۲۷۲۷۶۳
محورهای موضوعی
محیط شناسی روابط فرهنگی